top of page

Zadania do wykonania

Słowa kluczowe: zamiatanie, polerowanie, palenie w kominku

Znalazłam drogę do zapomnianej krainy, dotarłam do niej, wspinając się jak Jakub po stromym pniu, ale to nie koniec drogi, lecz zaledwie jej początek. Okazało się, że do mojego zamku wkradł się ogr i rozpanoszył w nim na dobre. Zrozumiałam, że zostałam oszukana.


Jeśli nie chcę więcej głodować, muszę odebrać to, co do należy do mnie. Zamiast rozpaczać i załamywać ręce, muszę działać. Przede mną zadanie, praca, którą należy wykonywać z wytrwałością, zaangażowaniem, konsekwentnie, dzień po dniu. To właśnie jest praca nad sobą, która prowadzi do wewnętrznej przemiany, transformacji, a ostatecznie do odzyskania skarbu.


Czynności, które trzeba wykonać, opisano w niejednej bajce. W tej, O Ziarnach Magicznej Fasoli, Jakub za rozkazem ogrzycy musi pozamiatać, wypolerować naczynia i buty, napalić w kominku.


ZAMIATANIE oznacza pozbycie się śmieci. Muszę wyrzucić ze swojego życia to, co niepotrzebne, tworzy bałagan, nieład w mojej psychice, zadbać o jasność umysłu. Zrobić miejsce na to, co dla mnie naprawdę ważne. Muszę regularnie i systematycznie oczyszczać swoje myśli, wyrzucać z psychiki rzeczy trywialne i błahe, "zamiatać własną jaźń", odkurzać uczucia.


Muszę WYPOLEROWAĆ zastawę, zrealizować plany i pomysły, do których wyrywa mi się serce. Muszę "zdjąć z półek" ukochane projekty, odłożone tam z różnych powodów, otrzeć z kurzu i pajęczyn, a potem dokończyć, oszlifować, nie przestawać tworzyć.


"Twórcze życie stoi na buzującym ogniu" (C.P. Estes, Biegnąca z Wilkami). Trzeba więc ROZPALIĆ W KOMINKU, zapłonąć pasją. A potem o ten ogień dbać, pilnować go, dokładać.

Bez ognia, nawet najlepszy pomysł i najbardziej oryginalna myśl pozostaną surowe i nikt się nimi nie posili (C.P. Estes, tamże). Podsycam go więc muzyką, obrazem, poezją, pięknem, słowem siwobrodego mędrca, miękkością trawy pod stopami, byciem bez rozproszeń.

ciąg dalszy nastąpi...


Posłuchaj bajki Ziarna Magicznej FasoliOstatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page